Infekcja bakteryjna czy wirusowa?

Infekcja bakteryjna czy wirusowa?

Lekarz medycyny Alicja Suchanke-Hardukiewicz, „MegaMed” Sp. z o.o.  radzi, jak rozpoznać, czy ból gardła i towarzyszące mu objawy mają podłoże bakteryjne czy wirusowe.

Pani Doktor, jakie są podstawowe skargi i dolegliwości statystycznego pacjenta, który przychodzi do gabinetu z infekcją jamy ustnej i gardła?

Lek. med. Alicja Suchanke-Hardukiewicz: Pacjenci z kłopotami tego rodzaju zgłaszają się przede wszystkim z bólem - może być łaskoczący, drapiący, piekący, kłujący. Jest to mniej lub bardziej silny ból przy połykaniu lub niezależnie od niego. Ból może promieniować do ucha lub uszu. Może trwać krótko, 2-3 doby lub przewlekle, tygodniami albo nawracać.

 

Czy bólowi gardła towarzyszą zazwyczaj inne dolegliwości?

Lek. med. Alicja Suchanke-Hardukiewicz: Do innych dolegliwości można zaliczyć objawy ogólne, takie jak gorączka, osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe. Występują również bóle głowy, czasami nudności, wymioty, lejący katar, kaszel albo uczucie suchości w gardle.

 

Jakie są najważniejsze elementy wizyty u internisty wywołanej bólem gardła?

Lek. med. Alicja Suchanke-Hardukiewicz: Dla mnie najważniejsze są dwa aspekty różnicujące, ponieważ w ciągu kilku minut muszę podjąć decyzję terapeutyczną. Po pierwsze badam, czy mam do czynienia z infekcją przewlekłą czy ostrą; po drugie, czy mam do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną. Jeżeli to jest infekcja ostra, muszę postępować inaczej niż w schorzeniu przewlekłym, kiedy np. trzeba zalecić pacjentowi zmianę miejsca pracy, zaprzestanie palenia, używania ostrych przypraw, picia zimnych, gazowanych lub gorących płynów oraz unikanie klimatyzacji.

 

Czy pacjent jest w stanie rozpoznać czy ból gardła jest wywołany infekcją bakteryjną czy wirusową?

Lek. med. Alicja Suchanke-Hardukiewicz: Jeżeli gardło jest przekrwione, obrzęknięte i często towarzyszy temu lejący katar i kaszel początkowo suchy, to najprawdopodobniej jest to infekcja wirusowa. Gorączka wcale nie oznacza infekcji bakteryjnej, gdyż przy infekcjach wirusowych może być bardzo wysoka i długo się utrzymywać.

Jeżeli natomiast gardło jest przekrwione, obrzęknięte, migdały z wydzieliną i z nalotami ropnymi, lecz nie ma przy tym dodatkowych objawów typu katar czy kaszel, to jest to prawdopodobnie infekcja bakteryjna. Przy takim zakażeniu pacjent może  mieć również problemy z otwarciem ust, szczególnie przy  tworzącym się ropniu okołomigdałkowym. Stwierdzamy wtedy szczękościsk i zaburzenia mowy. Wówczas wiem, że powinnam zaordynować antybiotyk rekomendowany w bakteryjnym zapaleniu gardła.