Intensywny bol gardla u dzieci

Intensywny ból gardła u dzieci

Niekiedy niepozorny ból gardła może przekształcić się w bardziej poważną infekcję o uciążliwych objawach. Czasami ból gardła przechodzi tak szybko, jak się pojawił. Jednak często jest on jednym z pierwszych objawów przeziębienia.

Widoczne białe ślady, problemy z oddychaniem czy ból przy przełykaniu śliny mogą być objawem bardziej poważnej infekcji. Jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z wymienionych objawów, należy jak najszybciej podjąć leczenie.

Jeśli nie masz pewności, czy objawy, które obserwujesz u swojego dziecka wymagają wizyty u lekarza, zapoznaj się ze wskazówkami, które przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule.

 

Objawy utrzymujące się przez dłuższy czas

 

W większości przypadków objawy utrzymują się do tygodnia. Jeśli Twoje dziecko odczuwa ból gardła przez dłużej niż tydzień, to znak, że nadeszła pora na wizytę u lekarza rodzinnego.

Zwróć uwagę na poniższe objawy, jeśli nie masz pewności, czy ból gardła u Twojego dziecka przekształca się w poważniejszą infekcję.

 

  • Problemy z przełykaniem i oddychaniem

To jedne z najczęstszych symptomów towarzyszących bólowi gardła. Nie oznacza to jednak, że powinny być ignorowane. Zwróć uwagę, czy Twoje dziecko ma problemy z przełykaniem płynów, pokarmów czy śliny. Może się zdarzyć także, że będzie skarżyć się, że coś przeszkadza mu w gardle lub, że ciężko mu się oddycha.  

Tego typu objawy mogą świadczyć o tym, że ból gardła jest objawem bardziej poważnej infekcji. U dzieci symptomy mogą być bardziej odczuwalne i mogą przekształcić się w infekcję górnych dróg oddechowych.

 

  • Wysoka gorączka i angina

Wysoka gorączka (powyżej 38.3 C) może być oznaką anginy. Jeśli temperatura nie jest aż tak wysoka, może to z kolei oznaczać infekcję wirusową.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma wysoką gorączkę, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który pomoże Wam dobrać najbardziej skuteczną metodę leczenia.

 

  • Odwodnienie

Odwodnienie organizmu to kolejny z objawów, które często towarzyszą bólowi gardła. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko przyjmowało dużą ilość wody w ciągu dnia. Znaczące odwodnienie organizmu może prowadzić do uczucia suchości w ustach i ogólnego zmęczenia, co z kolei przekłada się na zwiększenie intensywności objawów. Odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga złagodzić irytujące objawy bólu gardła.

Ból, podrażnienie czy drapanie w gardle to bardzo nieprzyjemne objawy. W rezultacie Twoje dziecko może mieć trudności z przełykaniem posiłków czy płynów, co z kolei sprawia, że ból staje się bardziej intensywny.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy wymienione poniżej, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem:

  • Ból ucha
  • Ból głowy
  • Ból brzucha
  • Nadmierne wydzielanie śliny
  • Wysypka
  • Białe ślady na gardle
  • Guzki w gardle

Teraz, kiedy znasz już objawy, które mogą towarzyszyć bólowi gardła, powinieneś być w stanie określić, czy ból gardła u Twojego dziecka może być objawem bardziej poważnej infekcji. Zawsze bezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem, jeśli nie masz pewności, na ile poważna jest dolegliwość. Dowiedz się więcej o pastylkach twardych do ssania dla dzieci Strepsils Junior.