Obalamy mity dotyczace bolu gardla

Obalamy mity dotyczące bólu gardła

Mity na temat bólu gardła

Wokół bólu gardła narosło wiele mitów, dotyczących zarówno przyczyn, jak i sposobów jego leczenia. W takim natłoku informacji trudno znaleźć najlepszy sposób na bolące gardło. Zgromadziliśmy tutaj najbardziej rozpowszechnione, a zarazem błędne przekonania na ten temat.

Przeczytaj i dowiedz się, co jest prawdą, a co fałszem!

 

#1: Każdy ból gardła jest wywoływany przez paciorkowce (STREP)

Mit! Istnieje wiele przyczyn bolącego gardła i rzadko jest spowodowany paciorkowcami – poza anginą, która jest infekcją bakteryjną. Poza tym zwykłe wirusy przeziębienia odpowiadają za różne rodzaje bólu gardła. W 90% przypadków to właśnie one go wywołują, a nie bakterie! Pamiętaj, że antybiotyki nie pomagają na wirusowe zapalenie gardła. Jeśli szukasz leku na obolałe gardło, skonsultuj się z farmaceutą w aptece. Jeśli symptomy utrzymują się dłużej lub nasilają się, wówczas odwiedź koniecznie swojego lekarza.

 

#2: Jeśli boli Cię gardło, nie musisz iść do lekarza

Mit! Chociaż w większości przypadków możesz samodzielnie zwalczyć ból gardła, istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Jeśli doskwiera Ci ból gardła, odwiedź aptekę – farmaceuta doradzi Ci środek na jego załagodzenie. Pamiętaj jednak, że ból gardła może być spowodowany przez wiele czynników, jak angina czy choroby zakaźne, dlatego jeśli po konsultacji z farmaceutą nic się nie zmienia lub Twój stan ulega pogorszeniu, koniecznie odwiedź lekarza. Dzięki niemu poznasz dokładną przyczynę bólu, co pozwoli na podjęcie właściwych działań, które przywrócą Ci zdrowie tak szybko, jak to możliwe.

 

#3: Ogrzewaj gardło

Prawda! Jeśli nie przepadasz za środkami rozgrzewającymi i syropami, które możesz nabyć w aptece, są dla nich alternatywy – na przykład dodanie miodu do ciepłej herbaty poskutkuje załagodzeniem bólu gardła. Inna metoda to owinięcie gardła ciepłym kompresem (możesz zrobić go z poduszki rozgrzewającej, a nawet butelki z ciepłą wodą, owiniętej ręcznikiem).

 

#4: Możesz dostać bólu gardła od zimnego powietrza

Mit! Wiele osób kojarzy przeziębienie z wirusami, więc automatycznie przypisuje taką samą przyczynę bólowi gardła, tym bardziej, że przeziębienia, grypy oraz ból gardła występują szczególnie często podczas chłodnych miesięcy. Jednak wirusy i bakterie przeziębienia oraz grypy rozprzestrzeniają się tylko wtedy, gdy wchodzi się z nimi w kontakt. Zimne powietrze jest generalnie bardziej suche, dlatego wysusza błonę śluzową, co czyni ją mniej odporną na bakterie. Dlatego właśnie chłodne powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji – choć nie jest główną przyczyną bólu gardła lub przeziębień.

 

#5: Płukanie gardła słoną wodą pomaga

Prawda! Płukanie gardła słoną wodą to metoda znana naszym babciom – i wciąż skuteczna. Przynosi ulgę gardłu poprzez załagodzenie podrażnień, zmniejszenie obrzęku oraz rozpuszczenie zalegającego śluzu. Należy jednak uważać, żeby nie połknąć mieszanki podczas płukania.[1] Aby przygotować słoną wodę, nalej przegotowaną, ciepłą wodę do szklanki, a następnie dodaj do niej sól – wystarczy pół łyżeczki. Wymieszaj i płucz nią gardło. Czynność powtórz kilka razy dziennie.

 

#6: Jedzenie zimnego pomaga, a dieta pomoże zwalczyć gorączkę

Mit! To bardzo ważne, aby dać ciału energię niezbędną do odzyskania sił, więc głodówka nic Ci nie pomoże! Ból gardła jest często efektem ubocznym przeziębienia, podczas którego tracisz apetyt. Podobnie podczas grypy, jednak we wszystkich przypadkach nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych, przyjmuj dużo płynów i spożywaj potrawy mające odpowiednie właściwości odżywcze.[2] Przy okazji nawilżysz gardło, co pomoże w powrocie do zdrowia.

 

#7: Nie można zapobiec bólowi gardła

Mit! Choć nie zawsze da się uniknąć bólu gardła, zawsze można pamiętać o kilku działaniach, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka jego wystąpienia. Regularne mycie dłoni wodą z mydłem jest jednym z podstawowych sposobów, ponieważ pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii.[3] Postaw na odżywczą i zbalansowaną dietę, ćwicz regularnie i odpoczywaj wystarczająco – w ten sposób utrzymasz organizm w perfekcyjnej kondycji, dzięki czemu łatwo mu będzie zwalczać potencjalne choroby.

 

#8: Dzieci mają ból gardła znacznie rzadziej

Mit! Dzieci (i nastolatki) są znacznie bardziej podatne na ból gardła spowodowany grypą i przeziębieniem, ponieważ w ich wieku organizm wciąż buduje mechanizmy odpornościowe przeciwko bakteriom i wirusom.[4] Przeciętne dziecko cierpi na wywołujące ból gardła przeziębienie pięć razy w roku, natomiast dorosły dwa-trzy razy.[5]

 

#9: Ciepła kąpiel pomoże w złagodzeniu grypy, przeziębienia oraz bólu gardła

Prawda! Jeśli nie czujesz się dobrze, ciepła kąpiel będzie nie tylko doskonałym relaksem po całym dniu, ale również pomoże w przypadku przekrwionego na skutek przeziębienia lub grypy bólu gardła. Para i wilgoć pomagają w łagodzeniu obrzęku tkanki, a także rozpuszczają śluz nagromadzony w drogach oddechowych. 

 

#10: Jedzenie lodów pomoże w złagodzeniu bólu gardła

Prawda! Lizanie lodowych gałek przynosi chwilową ulgę od bólu gardła. Niska temperatura pozwala na redukcję nieprzyjemnego uczucia, pomaga również samo przełykanie – ślina jest naturalnym nawilżaczem gardła. Pamiętaj jednak, że na dłuższą metę nie przyniesie to takich samych efektów, jak medykamenty, takie jak Strepsils ®.

Jeśli cierpisz na ból gardła i szukasz szybkiego, skutecznego sposobu na jego złagodzenie, nie kieruj się mitami. Zamiast tego sięgnij po preparaty marki Strepsils® Intensive – dostępne w postaci pastylek oraz sprayu do gardła. Te zawierające flurbiprofen środki mają właściwości przeciwzapalne i łagodzą ból na kilka godzin nawet przy ciężkim obrzęku gardła. Przed użyciem zapoznaj się z załączoną ulotką.

Jeśli ból gardła nie ustępuje lub jego symptomy nasilają się, skontaktuj z lekarzem lub farmaceutą.

 

[1]http://www.health.com/health/gallery/0,,20640098,00.html#saltwater-gargle-1

[2]http://www.health.com/health/gallery/0,,20640098,00.html#fluids

[3]http://www.nhs.uk/conditions/Cold-common/Pages/Introduction.aspx

[4]http://www.medic8.com/healthguide/sore-throat/sore-throat-in-children.html

[5]https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/nov/16/everything-you-need-to-know-about-colds-but-were-too-bunged-up-to-as