Problemy z przelykaniem oraz pierwsze objawy bolu gardla

Problemy z przełykaniem oraz pierwsze objawy bólu gardła

W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi aktywny tryb życia – zawsze jest coś do zrobienia, a gdy ma się ból gardła, trudniej wykonywać codzienne czynności. Z tego powodu dobrze się zabezpieczyć wcześniej, aby go uniknąć lub nie dopuścić do pogorszenia sytuacji.

 

Kiedy podejrzewać, że zbliża się ból gardła?

 

Ból gardła zaczyna się najczęściej od podrażnienia lub łaskotania w przełyku, które może zmienić się w nieprzyjemny ból oraz uporczywe swędzenie. Występują przy tym często problemy związane z przełykaniem. Zwróć także uwagę na inne objawy, takie jak suchość w gardle, obrzęk węzłów chłonnych szyi, chrypka czy ból podczas przełykania.[1] Jeśli chcesz skutecznie zapobiec pojawieniu się bólu gardła, działaj natychmiast po ich stwierdzeniu – inaczej mogą się pogorszyć.

 

Co z problemami z przełykaniem?

 

Jeśli doświadczasz bólu gardła i problemów podczas przełykania, może pojawić się uczucie, że napoje oraz pożywienie przyklejają się do przełyku, a głos ulega zmianie.

 

Nie ma powodów, aby specjalnie martwić się tymi objawami. Mogą mieć one różne przyczyny, które niekoniecznie oznaczają coś poważnego. Jeśli masz kłopoty z przełykaniem, tymi przyczynami mogą być takie rzeczy, jak:

 

  • Wirusowe zapalenie gardła

 

90% bólów i stanów zapalnych gardła jest wywołanych przez wirusy. Powodują nie tylko ból, ale także objawy podobne do przeziębienia, takie jak kichanie, kaszlenie oraz zatkany nos. Pojawia się również zapalenie krtani. Najczęściej powodowane jest przez zwykłe przeziębienie lub grypę.

  • Zapalenie krtani

 

Zapalenie krtani to inaczej stan zapalny krtani, wywołujący chrypkę, a w niektórych przypadkach nawet utratę głosu. Najczęściej nie jest poważnym powodem do zmartwień i przechodzi sam z siebie. Zwykle nie trwa dłużej niż tydzień lub dwa.

 

  • Zapalenie migdałków

 

Zapalenie migdałków to ich bolesny obrzęk, wywołujący ból gardła, zaczerwienienie języka oraz gorączkę.  Zwykle jest to infekcja bakteryjna (rzadziej wirusowa), która łatwo się rozprzestrzenia,  więc jeśli cierpisz na tę przypadłość, ogranicz do minimum kontakty z innymi, kichaj i kaszl w chusteczkę oraz myj regularnie dłonie, aby nie roznosić bakterii.

 

  • Zapalenie gardła

 

Zapalenie gardła to infekcja, której oznakami jest zaczerwienione gardło z białymi nalotami. Również ma podłoże bakteryjne – jest odpowiedzialna za zaledwie 20% bólów gardła – wywołują ją paciorkowce. Przytrafia się w każdym wieku, a najczęściej spotykana jest u dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia.

 

Inne przyczyny problemów z przełykaniem mogą mieć podłoże alergiczne, a także wynikać z nadmiernego palenia tytoniu (które jest również przyczyną kaszlu, świszczącego lub płytkiego oddechu oraz ucisku w klatce piersiowej).

 

Jeżeli objawy nie ustępują w ciągu tygodnia, koniecznie odwiedź swojego lekarza, ponieważ może okazać się, że kłopoty z przełykaniem są oznaką czegoś poważniejszego.

 

Jak zapobiec pogorszeniu się sytuacji?

 

Jeżeli  Twój organizm jest odpowiednio wypoczęty, będzie w stanie samodzielnie zwalczyć bakterie. Możesz mu pomóc, pijąc duże ilości płynów, dzięki czemu nawilżysz gardło i cały organizm – jeśli doprowadzisz do jego odwodnienia, nie będzie w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości śliny oraz  śluzu, które naturalnie nawilżają przełyk, co może pogorszyć przełykanie oraz sprawić, że stan zapalny się nasili[2]. 

 

Jak możemy leczyć ból gardła oraz go złagodzić?

 

Istnieje cała gama domowych sposobów na walkę z bólem gardła. Pierwszy to płukanie gardła ciepłą wodą z solą – jest to rozwiązanie, które nie tylko pomoże je nawilżyć, ale również nic nie kosztuje.[3] W podobny sposób pomaga ciepła herbata z dodatkiem miodu.

 

Medykamenty, takie jak pastylki Strepsils z Miodem i Cytryną , zawierają dwa antyseptyki - alkohol dichlorobenzylowy oraz amylmetakresol. W przeciwieństwie do efektów domowych sposobów leczenia, Strepsils nie tylko łagodzi ból, ale również zatrzymuje proces rozmnażania bakterii i wirusów. Z tego powodu sięgnij po Strepsils zaraz, gdy tylko poczujesz pierwsze objawy bólu gardła i pomóż swojemu organizmowi zwalczyć zagrożenie.

 

Jedną pastylkę należy zażywać co 2-3 godziny. Nie zmieniaj zalecanej dawki, a jeżeli objawy nie ustępują, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

 

Jeśli zatem zauważysz u siebie jakieś objawy bólu gardła, spróbuj powyższych porad – miejmy nadzieję, że zatrzymają ból gardła zanim stanie się on zbyt silny.

 

[1]http://www.healthline.com/health/sore-throat#Overview1

[2]http://www.healthline.com/health/cold-flu/help-sore-throats#Honey5

[3]https://drbenkim.com/how-prevent-sore-throat-progressing-cold