Podraznienie gardla: Przyczyny i sposoby na szybsze wyleczenie

Podrażnienie gardła: Przyczyny i sposoby na szybsze wyleczenie

Nie jest żadną tajemnicą, że nikt nie lubi bólu gardła. Obojętnie, czy jest to tylko lekkie podrażnienie na jego tylnej ściance, czy też pojawiają się bardziej bolesne objawy, istnieje kilka sposobów, aby szybko zlikwidować symptomy.

 

Przyczyny i objawy

 • Wysuszenie

Wysuszenie nie musi towarzyszyć innym objawom, a po prostu znaczyć, że w gardle zabrakło nawilżającego śluzu. Wystawia to tkankę gardła na podrażnienia. W tym przypadku pij dużo wody (i napojów), aby zlikwidować wysuszenie.

 • Zwykłe przeziębienie

Ból i podrażnienie gardła mogą być oznakami choroby, jeżeli towarzyszy im jeden lub kilka z następujących objawów:

 • zatkany nos lub cieknąca z niego flegma;
 • odczucie wzrostu ciśnienia w zatokach;
 • pieczenie oczu i swędzenie skóry;
 • kichanie;
 • zmęczenie;
 • spuchnięte, zaczerwienione lub łzawiące oczy.

 

 • Alergie

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, może to być oznaka alergii na leki lub pożywienie:

 • czerwona, swędząca wysypka;
 • zaczerwienienie skóry wokół oczu;
 • swędzenie uszu;
 • nudności i wymioty;
 • biegunka;
 • ból żołądka;
 • obrzęk warg, języka lub gardła.

Jeśli myślisz, że objawy te są efektem reakcji alergicznej i mogą się nasilić, zażyj jak najszybciej odpowiednie lekarstwo przeciwko alergii.

 

 • Refluks przełyku

Refluks przełyku występuje, gdy kwaśna treść cofa się z żołądka do przełyku, drażniąc gardło. Jest mało prawdopodobne, że ból lub podrażnienie gardła będą jedynymi objawami (dolegliwości odczuwane są najczęściej pośrodku klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu). Wielu ludzi doświadcza „cichego refluksu”, którego symptomy są takie same, jak przy zwykłym bólu gardła (czasem występuje przy nich kaszel oraz trudności w przełykaniu).

 

 • Efekty uboczne leków

Niektóre medykamenty mogą powodować suchy kaszel i podrażnienie gardła, co nie musi być reakcją alergiczną. Objawy te powinny ustąpić w krótkim czasie po wzięciu leków, a przeważnie nie towarzyszą im inne symptomy.  Jeśli jednak cokolwiek wywołuje Twoje zaniepokojenie, koniecznie odwiedź swojego lekarza.

 

Niezależnie od przyczyny, zawsze jest sposób na przyśpieszenie procesu powrotu do zdrowia i załagodzenie objawów, dzięki czemu podrażnienie i ból gardła staną się bardziej znośne.

 

Ciepły okład – owinięty wokół szyi ciepły okład pozwoli na załagodzenie bólu gardła. Spróbuj wykonać go przy użyciu gorczycy – jej ziarna są stymulujące, co poprawia pracę układu krążenia oraz poszerza naczynia krwionośne.

Możesz wykonać taki okład samodzielnie. W tym celu możesz pokrusz nasiona gorczycy lub dodaj ½ łyżeczki sproszkowanej gorczycy do łyżki mąki i wymieszaj je z wodą w celu stworzenia cienkiej pasty. Rozprowadź ją pomiędzy dwoma kawałkami materiału, upewniając się, że nie odpada od nich, a następnie umieść okład na szyi na kwadrans. Polecamy wypróbować okład na kawałku skóry, aby upewnić się, że nie nastąpi reakcja alergiczna skóry.

 

Spray do gardła i pastylko do ssania – nie zawsze można pozwolić sobie na pozostanie w domu z powodu bólu gardła. Jeśli  musisz iść do pracy, pomyśl o zabraniu ze sobą pastylek do ssania lub sprayu do gardła.

Strepsils Intensive to linia takich właśnie medykamentów  , które w łagodny sposób pomogą Ci szybko wyleczyć podrażnienie oraz ból  gardła, dzięki czemu nie będą one przeszkadzać Ci w codziennym życiu. Strepsils Intensive zawiera flurbiprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny, łagodzący ból oraz zmniejszający stan zapalny. Działa szybko i przynosi długotrwałą ulgę.

 

Gorący prysznic – chociaż może to być ostatnia rzecz, na którą masz ochotę, podnieś się z łóżka i weź gorący prysznic. Jednak zanim do niego wejdziesz, niech przez 5-10 minut leci z niego gorąca woda, aby wytworzyła się duża ilość pary. Oddychanie parą pomoże Ci przetkać przewody nosowe i przyniesie ulgę obolałemu gardłu. Jeśli posiadasz saunę do twarzy, da ona taki sam efekt. Ostatecznie możesz po prostu wlać gorącą wodę do miski i – przy zachowaniu ostrożności - wdychać wydobywającą się z niej parę. Powtórzenie tej czynności kilka razy dziennie powinno skutecznie przetkać twoje drogi oddechowe i załagodzić bóle gardła.

 

Odpoczynek – aby przyśpieszyć powrót do formy, postaraj się porządnie wyspać. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje gardło nie będzie mieć wystarczająco dużo czasu na regenerację i ból może utrzymywać się przez dłuższy czas.

 

Pij ciepłe napoje – picie ciepłych cieczy może pomóc w załagodzeniu stanów zapalnych gardła. Dodaj do nich nieco miodu lub cytryny – zadziałają łagodząco. Pomoże także płukanie gardła wodą z solą.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli objawy utrzymują się przez parę dni lub też czujesz, że nie jest to zwykły ból gardła, odwiedź aptekę, aby dostać odpowiednie medykamenty na zwalczenie symptomów. Jeśli jednak nie ustąpią one po tygodniu lub mocno się nasilą, koniecznie odwiedź swojego lekarza.