Jak leczyc pierwsze objawy bolu gardla?

Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła?

Kiedy jesteśmy zajęci codziennymi obowiązkami, często ignorujemy pierwsze objawy bólu gardła. Bez względu na to, czy chodzi o uczucie suchości w gardle, delikatne drapanie czy katar, warto podjąć próbę zwalczenia pierwszych objawów przeziębienia zanim przerodzą się w bardziej poważną infekcję.

Dorośli odczuwają ból gardła przeciętnie 2-3 razy w ciągu roku, podczas gdy u dzieci występuje on nawet częściej. Ból gardła to drugi z objawów (zaraz po kaszlu), z którymi zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu. Dlatego wiedza na temat tego, jak zwalczyć ból gardła jest bardzo ważna, aby uciążliwe objawy nie przeszkadzały Ci wykonywaniu codziennych czynności.

 

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Po pierwsze, ważne jest, aby nauczyć się prawidłowo rozpoznawać objawy. Często zdarza się, że pierwsze symptomy bólu gardła są niepozorne. Sprawiają przy tym wrażenie, że szybko samoistnie ustąpią. Mimo, że niekiedy jest to prawda, nawet jeśli na początku objawy nie są bardzo uciążliwe, warto zwrócić na nie uwagę. Wśród pierwszych objawów można wyróżnić suchość w gardle, dyskomfort podczas mówienia i przełykania czy chrypkę.   

Ból gardła jest najczęściej kojarzony ze zwykłym przeziębieniem. Jednego dnia czujesz się dobrze, a kolejnego budzisz się z bólem głowy, załzawionymi oczami i katarem? Jeśli pojawiły się u Ciebie wymienione objawy, bardzo prawdopodobne, że się przeziębiłeś. Zwalcz chorobę w zarodku, zanim zdąży się rozwinąć.  

 

Jak zwalczyć pierwsze objawy?

Jeśli zależy Ci na tym, aby ból gardła nie przeistoczył się w coś bardziej poważnego, bardzo ważne jest, aby działać szybko. Kiedy już udało Ci się zidentyfikować objawy, pora zwalczyć ból.

 

1. Nie nadwyrężaj gardła

Pozwól, aby Twoje gardło odpoczęło. Unikaj podnoszenia głosu i szeptu, ponieważ może to nadwyrężyć gardło i sprawić, że ból stanie się bardziej intensywny. Należy także unikać dymu papierosowego, alkoholu i kofeiny, ponieważ są to czynniki, które mogą podrażnić gardło, a co więcej mają działanie wysuszające. Kiedy odczuwasz ból gardła, z pewnością nie chcesz, aby uczucie suchości się wzmocniło. W ten sposób dochodzimy do naszej kolejnej wskazówki.  

 

2. Odpowiednie nawodnienie

Bardzo ważne jest, aby Twój organizm był odpowiednio nawodniony. Kilka szklanek wody w ciągu dnia z pewnością nie zaszkodzi. W ten sposób nie tylko złagodzisz ból gardła, ale także wesprzesz cały organizm w walce z infekcją.

 

3. Stosuj pastylki na gardło

Przy pierwszych objawach bólu gardła z pomocą przyjdą Ci pastylki na ból gardła. Ssanie pastylek pobudza wydzielanie śliny, co prowadzi do optymalnego nawilżenia gardła. Pastylki na gardło przynoszą długotrwałą ulgę, której nie zapewnią Ci inne domowe sposoby. Niektóre z nich pomagają zwalczyć także przyczyny bólu. Udowodniono klinicznie, że pastylki Strepsils z miodem i cytryną pomagają zwalczyć bakterie, zapewniając długotrwałą ulgę, zmniejszając podrażnienie gardła i poczucie dyskomfortu.  

Nie pozwól, aby ból gardła zepsuł Ci dzień. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak leczyć ból gardła, zobacz naszą infografikę.