Co pomoze na bol gardla?

Co pomoże na ból gardła?

Bolące gardło potrafi zepsuć dzień i skutecznie obniżyć samopoczucie. Ból gardła często jest objawem grypy lub przeziębienia, ale może też mieć zupełnie inne przyczyny. Na szczęście bardzo często schorzenie to można leczyć w domu. Przy zastosowaniu odpowiednich metod poprawa następuje w ciągu tygodnia. Poniżej dowiesz się więcej na temat przyczyn bólu gardła oraz najpopularniejszych sposobów leczenia i łagodzenia objawów zapalenia.

 

Co powoduje ból gardła?

Zaczyna się od delikatnego łaskotania gdzieś na tylnej ściance przełyku, jednak, gdy ból się wzmaga, powoduje problemy z przełykaniem. Przyczyny bólu gardła nie zawsze są oczywiste, ale najczęściej jest on wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

 • Infekcje

Ból gardła może być spowodowany infekcją zarówno o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym, niemniej 80-90% przypadków bólu gardła jest objawem działania wirusów. Dwustronne zapalenie migdałków oraz zapalenie gardła mogą minąć bez potrzeby konsultacji z lekarzem, o ile wdrożysz właściwą kurację domową. Jeśli jednak objawy, zamiast słabnąć, nasilają się i powodują coraz gorsze samopoczucie, należy udać się do specjalisty.

 • Styl życia

Palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu to czynniki, które podrażniają gardło i mogą powodować jego ból.

 • Alergie

Osoby zmagające się z alergią na pyłki roślin (potocznie zwaną katarem siennym) często doświadczają objawów, takich jak podrażnienie gardła oraz łaskotanie w przełyku.

 • Zanieczyszczenie powietrza i suche powietrze

Niska wilgotność powietrza oraz jego zanieczyszczenie (niezależnie od tego, czy czynniki te występują razem lub osobno) mogą powodować podrażnienie i ból gardła.

 

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują i zaczynają się nasilać. 1 Ponadto wskazana jest konsultacja ze specjalistą w przypadku częstych nawrotów bólu gardła.

Znaczną część schorzeń gardła można leczyć z powodzeniem domowymi sposobami. Poniżej przedstawiamy garść porad.

 

Jak poradzić sobie z bolącym gardłem?

 

 • Odpocznij – jeśli nie masz czasu na odpoczynek, przemęczasz się lub dokucza Ci chroniczny stres, nie dajesz swojemu gardłu szansy na wyzdrowienie. Warto znaleźć więcej czasu na relaks, aby szybko powrócić do zdrowia. Jeśli oszczędzisz swoje gardło i głos, ból szybciej minie.

 

 • Dobrze się odżywiaj – jedz chłodne i delikatne produkty, które dodatkowo nie podrażnią bolącego gardła. Szybką ulgę przyniesie także ciepły rosół. Ma on właściwości przeciwzapalne, pomoże złagodzić ból i wrócić do zdrowia.

 

 • Pamiętaj o płynach – jeśli odwodnisz organizm, nie będzie on w stanie produkować odpowiedniej ilości śliny. Wówczas gardło będzie się nadmiernie wysuszać, co wzmocni podrażnienie. Aby złagodzić ból, należy wypijać duże ilości wody. Unikaj natomiast napojów, które prowadzą do odwodnienia, takich jak alkohol i kawa.

 

 • Pij herbatę – unikaj bardzo gorących napojów, zamiast tego spożywaj płyny ciepłe lub chłodne. Nie zaleca się picia gorących napojów zawierających kofeinę, ale bezkofeinowa herbata jest wskazana, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zwalczyć zakażenie. Sięgnij po imbir, miętę i cytrynę, których dobroczynne właściwości czynią z nich doskonałe środki na ból gardła. W połączeniu z miodem i ciepłą herbatą są skutecznym środkiem poprawiającym samopoczucie i stan gardła.

 

 • Zjedz trochę miodu – miód jest znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, które pomagają zwalczyć wszelkie infekcje. Jest też roztworem hipertonicznym, co oznacza, że pomaga odciągać wodę od tkanki objętej zapaleniem, zmniejszając tym samym opuchliznę i dyskomfort. Ponadto, z uwagi na swój smak, często jest wykorzystywany do poprawy smaku lekarstw. Nie należy jednak podawać miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia, ponieważ ich przewód pokarmowy nie jest w stanie wchłonąć zdrowych kultur bakterii w nim zawartych.

 

 • Płucz gardło soloną wodą – płukanie gardła ciepłą, osoloną wodą pomaga nawilżać gardło i łagodzi ból. Dzieje się tak dzięki wypłukiwaniu patogenów drażniących gardło. Jeśli roztwór soli jest niesmaczny, można go nieco osłodzić miodem.

 

 • Kostki lodu lub lody – to doskonały sposób na nawilżanie i ochronę gardła. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać kostek lodu dzieciom, ponieważ mogą się nimi udławić.

 

 • Używaj nawilżacza powietrza – nawilżacz powietrza pomoże nawilżyć drogi oddechowe, przez co złagodzi ból gardła. Dobrym rozwiązaniem jest również kilkuminutowy pobyt w zaparowanej łazience lub w saunie.

 

 • Unikaj palenia – gorąco wytwarzane przez papierosy oraz cygara wysusza gardło i zwiększa podrażnienie. Unikaj też zadymionych miejsc.

 

 • Pastylki do ssania i spraye – gdy poczujesz pierwsze objawy podrażnionego gardła, możesz użyć pastylek Strepsils®. Pastylki zawierają dwa skuteczne składniki antybakteryjne: alkohol dichlorobenzylowy (DCBA) oraz amylometakrezol (AMC). Składniki te działają bezpośrednio na przyczynę bolącego gardła, równocześnie uśmierzając ból. Możesz też wypróbować Strepsils® Intensive (dostępny w pastylkach i sprayu). Strepsils® Intensive działa przeciwzapalnie i przynosi ulgę na kilka godzin nawet w przypadku bardzo silnego bólu gardła.