Flurbiprofen – unikalna substancja w leczeniu bolu gardla

Flurbiprofen - unikalna substancja w leczeniu bólu gardła

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) stanowią dużą grupę preparatów powszechnie stosowanych w leczeniu przeziębienia i grypy, jak również schorzeniach jamy ustnej i gardła. Mają zbliżone właściwości farmakologiczne, szeroko wykorzystywane w zwalczaniu stanów zapalnych, bólu oraz schorzeń przebiegających z wysoką temperaturą ciała. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mają długą historię stosowania w dolegliwościach ze strony gardła.

Flurbiprofen

Flurbiprofen należy do grupy NLPZ pochodnych kwasu propionowego. Leki miejscowo znieczulające, takie jak benzokaina, lidokaina, działają jedynie objawowo, nie hamują procesu zapalnego. Flurbiprofen jest strukturalnie zbliżony do ibuprofenu i ketoprofenu, a jego mechanizm działania implikuje właściwości farmakologiczne - efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Dlatego jest stosowany jako substancja aktywna przy leczeniu stanów zapalnych różnego pochodzenia.

Flurbiprofen – czym wyróżnia się spośród pozostałych NLPZ?

  • Flurbiprofen jako nieliczny z leków NLPZ wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, które można stosować miejscowo.
  • Siła działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego flurbiprofenu pozwala uznać go za najsilniejszy lek NLPZ, silniejszy od salicylanów.
  • Skuteczność flurbiprofenu wynika z podwójnego mechanizmu działania. Lek przynosi szybką ulgę w bólu gardła, a dodatkowo szybko i precyzyjnie likwiduje jego przyczynę – stan zapalny.