Sposoby na bol gardla – zaopiekuj sie najblizszymi

Sposoby na ból gardła – zaopiekuj się najbliższymi

Kiedy ktoś z rodziny odczuwa ból gardła, szukamy najlepszego sposobu, który pozwoli szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób opiekować się bliskimi, którzy odczuwają intensywny ból gardła.

  1. Inhalacje

Inhalacje wspomagają odpowiednie nawilżenie nosa i gardła. Dla uzyskania lepszego efektu warto skorzystać z nawilżacza powietrza, który zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza, co jest szczególnie przydatne w ciągu nocy. Jeśli nie posiadacie nawilżacza powietrza, nie ma problemu. Para wodna z gorącej kąpieli przyniesie podobny efekt. Wystarczy nakryć głowę ręcznikiem i nachylić się nad gorącą wodą. W tej pozycji należy przez kilka minut głęboko oddychać przez nos, powtarzając cały proces tyle razy, ile będzie to konieczne.

  1. Płukanie gardła słoną wodą

To powszechnie zalecana metoda radzenia sobie z bólem gardła. Liczne badania wykazały, że płukanie gardła kilka razy dziennie zmniejsza dyskomfort związany z bólem gardła i pomaga pozbyć się bakterii. Wsyp pół łyżeczki soli do kubka ciepłej wody i płucz gardło co najmniej raz na godzinę.

  1. Odpoczynek

To prawdopodobnie najważniejsza kwestia, o której należy pamiętać przy bólu gardła. Twoi bliscy, którzy odczuwają ból prawdopodobnie woleliby szybkie rozwiązanie, dlatego przekonanie ich do odpoczynku może nie być takie proste. Jest to jednak bardzo ważne, ponieważ wirusy są odpowiedzialne za 85%-95% przypadków bólu gardła u dorosłych. Organizm musi być wypoczęty, aby mieć siłę walczyć z wirusami, które są przyczyną bólu gardła.

  1. Nawodnienie organizmu

Zapobieganie odwodnieniu organizmu jest bardzo ważne w przypadku stanu zapalnego gardła. Zadbaj, aby osoba, która walczy z bólem gardła regularnie przyjmowała duże ilości płynów. Wybór konkretnego napoju zależy od Was, ale woda jest zawszer dobrym pomysłem. Inne napoje, które dobrze się sprawdzą w tej sytuacji to herbata, owocowe lub warzywne koktajle czy zupy. Upewnij się, że napoje nie są zbyt gorące ani zbyt zimne, ponieważ może to prowadzić do dodatkowych podrażnień gardła.

  1. Unikanie kofeiny i alkoholu

Ta zasada powinna być oczywista. Niestety istnieje powszechne przekonanie, że alkohol posiada właściwości oczyszczające gardło. To założenie jest mitem. Mimo, że podanie choremu tego, o co prosi wydaje się kuszące, pamiętaj że zarówno kofeina, jak i alkohol mogą dodatkowo podrażnić bolące gardło.

  1. Unikalnie papierosów

Dym papierosowy jest szkodliwy zarówno dla gardła, jak i dla całego organizmu. Prowadzi on do suchości w gardle i rozwoju stanu zapalnego. Poproś, aby pozostali domownicy nie palili w mieszkaniu, przynajmniej podczas gdy ktoś z rodziny walczy z bólem gardła.  

  1. Słodkie przysmaki

Pora na piankowe słodkości! Zawierające żelatynę piankowe cukierki mogą być bardzo pomocne, jeśli chodzi o łagodzenie bólu gardła, a także zapobieganie infekcjom. Dlatego waro mieć pod ręką opakowanie tego pysznego przysmaku.

  1. Tableki na ból gardła

Pastylki Strepsils (różne warianty) mogą okazać się bardzo przydatną i szybką metodą radzenia sobie z bólem gardła. Są one efektywnym rozwiązaniem o działaniu przeciwwirusowym już po jednej minucie, dzięki czemu szybko przynoszą ulgę. Pastylki Strepsils posiadają właściwości antybakteryjne, dzięki którym pomagają w walce z bakteryjnymi infekcjami gardła, przynosząc szybką ulgę w bólu gardła.

  1. Zadbaj o siebie

To wspaniale, że opiekujesz się bliskimi podczas choroby. Nie zapominaj jednak o sobie i własnym zdrowiu. Pamiętaj, aby często myć ręce i wietrzyć mieszkanie. Zadbaj o siebie – wzmocnij swoją odporność na infekcje wirusowe, stosując wskazówki, które znajdziesz na stronie Strepsils.