Jak zwalczyć ból gardła – najlepsze wskazówki

Jak zwalczyć ból gardła – najlepsze wskazówki

Żyjemy na pełnych obrotach, 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Czasem zabieramy pracę do domu, przez co brakuje nam czasu na odpoczynek i odpowiednią ilość snu. Na dodatek, co jakiś czas pojawiają się uciążliwe objawy bólu gardła, które za nic mają Twój napięty grafik. Niestety tego typu objawy zazwyczaj utrzymują się przez cały tydzień. 

Stan zapalny w obrębie górnych dróg oddechowych, wywołany przez bakterie lub wirusy, może prowadzić do intensywnego bólu gardła. W przypaku, gdy objawy utrzymują się lub nasilają przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem. Wypróbuj nasze wskazówki, które pomogą Ci w walce z uporczywym bólem gardła.

Odpocznij

Mimo, że wizyta w aptece w poszukiwaniu szybko działającego środka na ból gardła wydaje się najbardziej kuszącym rozwiązaniem, jedną z najważniejszych kwestii podczas bólu gardła jest wypoczynek. Dobry sen nie tylko pozytywnie wpływa na nasz nastrój, ale także wzmacnia system odpornościowy. Badania wykazały, że brak wystarczającej ilości snu to jeden z czynników determinujących podatność na wystąpienie objawów po kontakcie z wirusem. Czy wiesz, że osoby, które śpią mniej niż 6 godzin na dobę są aż 4 razy bardziej podatne na przeziębienie niż przy 7 i więcej godzin snu? To niesamowite, jak wielkie znaczenie ma dodatkowa godzina snu dla Twojego organizmu!

Unikaj zbyt gorących posiłów i napojów

Unikaj spożywania posiłków, które są zbyt gorące lub zbyt pikantne. Wybieraj ciepłe napoje, które nie poparzą gardła. Jeśli posiłki i napoje są zbyt gorące mogą dodatkowo podrażnić gardło, przez co ból stanie się jeszcze bardziej intensywny.

Unikaj dymu i zanieczyszczeń

Znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą podrażnić Twoje gardło. Kiedy walczysz z bólem gardła, unikaj przestrzeni wypełnionych dymem papierosowym. Nawet w przypadku biernego palenia, dym papierosowy podrażnia gardło, prowadząc do nasilenia się objawów. Poza tym dym wysusza gardło, co jest zdecydowanie niewskazane, jeśli chcesz pozbyć się uciążliwego bólu gardła.

Nie krzycz i nie mów zbyt wiele

Kiedy boli Cię gardło, staraj się nie nadwyrężać strun głosowych w ciągu dnia. Może to bowiem doprowadzić do chrypki i bardziej intensywnego bólu. Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, bardzo ważne jest, aby nie obciążać nadmiernie źródła bólu. Nawet jeśli nie zauważysz natychmiastowej poprawy, zapobiegasz w ten sposób dalszym podrażnieniom gardła.

Zażyj leki przeciwzapalne

W ciągu dnia, możesz złagodzić ból gardła, stosując tabletki do ssania Strepsils Intensive lub spray na gardło Strepsil Intensive Direct. Środki te przynoszą ulgę w bólu i wspomagają walkę ze stanem zapalnym, który wywołuje ból. Charakteryzują się szybkim działaniem i łagodzą ból gardła nawet na kilka godzin.

PL/2017-05/30