Drapanie w gardle latem – najlepsze sposoby

Drapanie w gardle latem – najlepsze sposoby

Lato to okres, kiedy masz więcej wolnego czasu, który możesz spędzić z rodziną na świeżym powietrzu, ciesząc się wspaniałą pogodą. Mroźna i szara zima jest już dawno za nami. Zapewne zastanawiasz się, dlaczego ból gardła pojawia się także latem. Przecież pełne słońca letnie miesiące to nie pora na infekcje i nieprzyjemne objawy związanie z drapaniem w gardle.   

Okazuje się jednak, że uczucie drapania w gardle to bardzo powszechna dolegliwość, także latem.

W niedawno przeprowadzonym badaniu, obejmującym 3000 uczestników, 82% z nich zadeklarowało, że regularnie odczuwa ból gardła wiosną i latem[1]. W znaczącej większości przypadków ból gardła jest spowodowany infekcjami wirusowymi, ale niekiedy wiąże się on z alergią.

Występujące latem przeziębienia i alergie mają bardzo podobne objawy. Symptomy, takie jak ogólne zmęczenie, kaszel czy ból głowy mogą towarzyszyć zarówno przeziębieniu, jak i alergii.

Co zatem zrobić, kiedy odwodnienie, przeziębienie lub alergia spowodują ból gardła latem? Przygotowaliśmy szczegółowy opis czynników, które mogą być odpowiedzialne za wystąpienie bólu gardła podczas letnich miesięcy. Poniżej znajdziesz także kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci szybko i skutecznie pozbyć się bólu gardła.

Przyczyny przeziębienia wiosną i latem

Prawdopodobieństwo przeziębienia podczas letnich miesięcy jest mniejsze niż zimą, ale wciąż wystapienie infekcji jest jak najbardziej możliwe.

Wśród przyczyn przeziębienia w ciągu lata można wymienić następujące czynniki:

  • Stres związany z podróżą, rodzinne wakacje, podczas których jesteśmy narażeni na kontakt z dużymi grupami osób, dotykanie zanieczyszczonych powierzchni to tylko niektóre z czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia bólu gardła u Ciebie lub Twoich dzieci.
  • Kiedy na zewnątrz jest gorąco, próbujemy ochłodzić wnętrza pomieszczeń np. korzystając z klimatyzacji. Niższa temperatura sprzyja rozwojowi wirusów. Kurz może gromadzić się w klimatyzatorach, a następnie unosi się w powietrzu, kiedy włączysz urządzenie. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie w czystości urządzeń.

Letnie alergie a ból gardła

Poszczególne rodzaje alergii np. na trawy czy pyłki pojawiają się zawsze o tej samej porze roku i utrzymują się w ciągu sezonu. Jednak uczucie drapania w gardle powinno ustąpić w ciągu tygodnia.

Jak radzić sobie z bólem gardła w ciągu lata?

Bez względu na sezon, sposoby leczenia bólu gardła są mniej więcej takie same. Poznaj nasze wskazówki, które pomogą Ci pozbyć się nieprzyjemnych objawów bólu gardła u dorosłych i dzieci.

  • Zastosuj dostępne bez recepty pastylki na gardło, takie jak Strepsils Truskawkowy bez Cukru, który pomaga pozbyć się uczucia drapania w gardle i wspomaga walkę z wirusami.
  • Weź ciepły prysznic i zrób inhalacje, aby poczuć się lepiej.  
  • Dobrze się wyśpij. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące optymalnego czasu snu dla różnych grup wiekowych.

Dorośli (18+): 7-9 godzin

Nastolatkowie (14-17): 8-10 godzin

Dzieci w wieku przedszkolnym (6-13): 9-11 godzin

Dzieci w wieku przedszkolnym (3-5): 10-13 godzin

Małe dzieci (1-2): 11-14 godzin

Niemowlęta (4-11 months): 12-15 godzin

Noworodki (0-3 months): 14-17 godzin

  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu przez picie dużej ilości wody w ciągu dnia.
  • Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem.
  • Stosuj filtry powietrza. Kurz i znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia to główne czynniki wywołujące alergię w ciągu lata. Utrzymanie czystości w domu i regularne czyszczenie urządzeń do klimatyzacji to najlepszy sposób na ochronę układu oddechowego przed drobnoustrojami.

Nie pozwól, aby ból gardła zepsuł Wam rodzinne wakacje. Wypróbuj produkty Strepsils.

 

[1] http://www.dailyrecord.co.uk/lifestyle/health-fitness/dont-let-a-sore-throat-ruin-your-1101932