Domowe sposoby na bol gardla

Strepsils - Leczenie metodami domowymi

Domowe sposoby na ból gardła

Przyczyną 95% przypadków bólu gardła są wirusy*, znacznie rzadziej bakterie i grzyby. Ból gardła towarzyszy większości chorób górnych dróg oddechowych (nosa i jamy ustnej) oraz części infekcji dolnych dróg oddechowych (takich jak zapalenie krtani, tchawicy czy oskrzeli).

 

Jak radzić sobie z bólem gardła?

 

Jeżeli odczuwasz ostry ból gardła, wybierz środek przeciwzapalny i przeciwbólowy, który przyniesie szybką ulgę oraz zwalczy przyczynę bólu, czyli stan zapalny.

 

Przy łagodnym przebiegu choroby warto sięgnąć po domowe sposoby na ból gardła oraz leki, które działają przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, zmniejszając uciążliwe dolegliwości, jak choćby drapanie w gardle. Niezależnie od stopnia nasilenia bólu, ważny jest także odpoczynek – organizmowi będzie znacznie łatwiej zwalczyć infekcję.

 

Domowe sposoby na ból gardła

 

Wirusowe zapalenie gardła ma nieprzyjemne objawy – drapanie, ból czy pieczenie pogarszają samopoczucie i utrudniają skupienie się na codziennych obowiązkach. Towarzysząca zazwyczaj stanom zapalnym podwyższona temperatura dodatkowo źle wpływa na nasze samopoczucie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu gardła. Skorzystaj z naszych rad i poczuj różnicę!

 

Pij jak najwięcej ciepłych płynów. Dzięki temu nie tylko zapobiegniesz odwodnieniu, ale też nawilżysz bolące gardło. Infekcjom górnych dróg oddechowych towarzyszy przeważnie wysuszenie błony śluzowej, potęgujące uczucie bólu. Dlatego pij, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia, aby nawilżyć śluzówkę. Sięgaj zwłaszcza po herbatę z miodem, ciepłą wodę z cytryną, imbirem, napar z lipy, szałwii, rumianku, a także po herbaty ziołowe, które działają przeciwzapalnie.

 

Stosuj płukanki. Regularne płukanie gardła pomoże uśmierzyć ból. W tym celu możesz wykorzystać wymienione wyżej napary z szałwii, rumianku, ponadto z kory dębu czy tymianku – odkażają gardło i zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Do płukania możesz też wykorzystać roztwór sody (łyżeczka na pół szklanki wody) lub wodę z octem jabłkowym. Gardło płucz przynajmniej trzy-cztery razy dziennie.

 

Staraj się oddychać przez nos. Jeżeli nos jest zatkany, pomocna może okazać się inhalacja parą z miski napełnionej gorącą wodą. Równocześnie warto sięgnąć po Strepsils® z Mentolem i Eukaliptusem, który dzięki tym składnikom udrożni zatkany nos i ułatwi oddychanie.

 

Unikaj picia alkoholu i palenia papierosów. Istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, że używki  dodatkowo podrażnią gardło, zamiast złagodzić jego ból.

 

Dobrze się odżywiaj. Świeże owoce i warzywa, a także inne produkty bogate w witaminy wspomogą naturalny układ odpornościowy organizmu. Miód, cytryna, sok z malin, imbir, natka pietruszki, czosnek, cebula – tych składników nie powinno zabraknąć w Twoim menu.

 

Wsparcie z apteki

 

W przypadku nasilenia się bólu zastosuj tabletki lub spray na gardło.  A jeżeli zdecydujesz się na jeden z produktów Strepsils®, możesz być pewien, że przyniesie szybką ulgę.

 

Sprawdź pełną gamę produktów Strepsils® i wybierz najlepszy lek na ból gardła.